Lampy, które działają w symbiozie z budynkiem
Chyba nikt, kto nieco lepiej poznał świat oświetlenia nie będzie polemizował z tym, że jest on szalenie bogaty. Ta różnorodność sprowadza się nie tylko do wyglądu lamp, z których można skorzystać czy do źródeł światła, jakie odpowiadają za ich działanie. Najczęściej zagadnienie oświetlenia utożsamiamy z tym, co świeci po zmroku w naszych domach czy miejscach pracy. Jednak warto pamiętać również o innych rozwiązaniach, które mają zupełnie inne przeznaczenie – a przynajmniej nie chodzi w nich w pierwszej kolejności o to, by oświetlać na przykład miejsce do pracy lub czytania książki. Oświetlenie architektoniczne to zupełnie inna kategoria lamp, którą chcemy się w tym momencie zająć. Oprawy tego rodzaju zaliczamy najczęściej do kategorii lamp zewnętrznych, a więc takich, które będą świecić poza zamkniętymi pomieszczeniami. Wynika to z faktu, że zazwyczaj są one instalowane na zewnętrznych ścianach budynków.
Są tak skonstruowane, aby niestraszne im były dowolne warunki atmosferyczne. Powinny posiadać odpowiednią klasę szczelności (zazwyczaj IP66 lub 67), dzięki której opady deszczu czy śniegu nie wpłyną negatywnie na ich pracę, do wnętrza urządzenia nie dostanie się także pył. W praktyce oświetlenie architektoniczne świeci tak, by stać się niejako sojusznikiem właściciela budynku oraz twórcy projektu. Dobierać z rozsądkiem Chodzi o to, by podkreślić wygląd obiektu – tylko tyle i aż tyle. Okazuje się, że za pomocą odpowiednich źródeł światła da się to zrobić naprawdę skutecznie. Warto jednak mieć w tym względzie na uwadze pewne czynniki. Nie każda z opraw architektonicznych będzie odpowiednia.
W ich doborze nie ma zatem miejsca na przypadek. Działają specjaliści, jacy zajmują się doborem i montażem tego rodzaju oświetlenia na życzenie klientów. Z ich usług korzystają firmy, obiekty handlowe, urzędy oraz osoby prywatne. Zazwyczaj w lampach tych stosuje się żarówki lub żarniki ledowe z uwagi na ich energooszczędność oraz dobre parametry świetlne. Warto zwrócić uwagę na to, że za pomocą oświetlenia architektonicznego można w gruncie rzeczy podkreślić wygląd dowolnego obiektu. Z rozwiązań tych korzystają coraz powszechniej właściciele domów, którzy chcą im zapewnić doskonałą prezencję wieczorem i w nocy. Czasami zastosowanie takich lamp zakłada na wstępie sam projekt i są one instalowane od razu jako integralna część budynku.
Trend do takiego „dekorowania” obiektów przyszedł do nas oczywiście z Zachodu, gdzie rozwiązania tego typu zyskały dużą popularność.